Това, което четем в заглавието на тази статия е едно често битуващо мнение в научните среди, сред различни инфлуенсъри, треньори, учени и спортисти. Масовият научен консенсус гласи, че кето е далеч по-нездравословно и неустойчиво във времето, отколкото вегетарианството.

Повечето здравни специалисти са загрижени, че степента на ограничаване на въглехидратите при кето изисква да бъдат изключени много от храните, които постоянно се препоръчват като здравословни: плодове, боб и бобови растения, и пълнозърнести зърнени храни, кореноплодни и ориз.

Извън тези по-общи твърдения, ако потърсим в Гугъл може да открием още хиляди лоши неща, които ще ни сполетят, ако започнем да се храним кето – ще имаме лош дъх (това донякъде е вярно за няколкото дни в периода на първоначална адаптация, докато изхвърляме повече кетони, отколкото изгаряме), ще ни падне косата, ще ни повехне кожата, можем да развием диабет, ще си увредим хормоните, мозъка, сърцето и още, още и още.

Ние няма да спорим с тях. Каквото сме имали да кажем за кето храненето, неговите здравословни ползи и предимства вече сме го казвали многократно.

pravilno-keto-hranene-2024

Това е, което може да получите от кето!

На тази страница, както и в групата ни във Фейсбук многократно сме споделяли нашия опит и ползата, която сме получили от кето храненето. Ако на някого му е любопитно как би могъл да изглежда човек на почти 50 години, който през по-голямата част от живота си се е хранил нисковъглехидратно и от вече почти 5 години не е излизал от кетоза, нито е консумирал повече от 20 гр усвоими въглехидрати дневно за цялото това време без да приема хилядите добавки, протеини, аминокиселини или хормонални препарати може да види резултата на снимката.

Разбира се, ако сме последователни в храненето си, един или няколко дни дори в които да го нарушим няма да навредят на резултатите ни. Далеч по-важно е това, което правим през по-голямата част от времето, отклкото да си скубем косите в редките случаи, когато нарушим рутината си.

Това и само това е ефекта от правилното кето хранене. При него нямаме нужда от сензори за следене на кръвната захар, нямаме нужда от калориен дефицит, нямаме нужда от една камара добавки- фетбърнъри, витамини, протеини, хранене под час – всичко това остава в миналото.

Кето не е диета за отслабване, а начин на хранене и живот за по-добро здраве. А отслабването и загубата на мазнини идват заедно с максимално запазване на мускулната маса, сила, енергия и издръжливост. Загубата на мазнини при кето е просто желан страничен ефект от цялостното по-добро здравословно състояние на организма. То е напълно безопасно и работи при абсолютно всички при спазването само на едно, единствено условие – да се прилага правилно и последователно. Всички онези нежелателни странични ефекти на които можем да се натъкнем в интернет идват единствено и само от неправилното му прилагане и изопачаване.

Но да се върнем към нашата статия и мнението на някои учени за кето храненето. Изглежда всички те забравят как е еволюирал човешкия вид и с какво се е хранил цели 10 милиона години. Често чуваме да се твърди, че историята бива подменяна от победителите. Но изглежда най-подменената история е тази на начина ни на хранене. A в ролята на победители днес са големите хранителни корпорации.  Голяма част от човечеството вече е забравила добре познати факти и навици от съвсем недалечното ни минало.

Тук обаче като контрааргумент бихме искали да погледнем в много по-скорошната история на човека.

Монголската империя.

Това е най-голямата империя, съществувала някога на земята. И разбира се нейния успех до голяма степен се дължи на силата на нейната войска. Мощта на една армия до голяма степен може да се възпита, но гръбнакът на една силна армия са силните и умели войни в нея.

Монголският войн е бил нещо съвсем различно от всичко съществуващо към този момент в света – бърз, силен, издръжлив. Способен да изминава немислимо дълги разстояния за необяснимо кратко време и да встъпва в битка без почивка и предизвестие.

В един по-широк смисъл на определението, те вероятно са били на горната граница на човешките възможности. Средностатистическият монголец е бил по-дребен от средния викинг или дори спартанец, следователно общата му мускулна маса е много по-малка и вероятно е бил по-слаб физически.

Но във всички останали области на физическа подготовка и умствена издръжливост те просто са несравними.

Оцеляване с ограничени провизии (търсене на храна, при животозастрашаващ студ дори по съвременните стандарти- Сибир и околните региони, където температурите достигат до -40 градуса Целзий са много по-студени от Скандинавия), покриване на зашеметяващи разстояния в непристъпен терен (Централна Азия е планински регион, който може да направи Алпите да изглеждат като подножие на планините там) и непрекъснати сражения срещу врагове, които имат предимството на собствения терен и числено превъзходство което често е било в пъти повече, отколкото цялата монголска армия заедно с конете им.

Едва ли има думи да опишам свръхчовешките възможности на монголския войн.

Основното оръжие на монголската армия – техния лък е достигал врага на разтояние до 450 метра, сравнено с английския дълъг лък, който е имал обхват от около 275 метра. А затова трябва и сила, нали?

А какъв би бил монголския войн, ако следваше напътствията за здраве и сила, които получаваме от мейнстрийма днес?

На първо място той трябва да бъде веган разбира се. Така е по-правилно и здравословно. Трябва да се въздържа от прием на наситени мазнини и да консумира предимно растителни протеини. Месото и млякото на отглежданите от него стада е вредно за здравето му и затова трябва да си направи пържола от соя и да пие бадемово мляко. А сирената и кашкавалите, които си произвежда да замени с кокосово масло, картофено нишесте и аромат на сирене.

Той по никакъв начин не трябва да се преуморява. Нали навсякъде ни учат, че тялото има нужда от почивка. 40 минути фитнес на ден е прекалено много, защото по такъв начин се претренира. По-малко езда и упражнения с лъка и повече почивка. Тялото расте, докато си почива!

Преди езда и тренировка с лъка той не трябва да забравя да си изпие предтренировъчната си добавка, в противен случай не би имал нужната сила да тренира ефективно. По време на упражненията разбира се той трябва да пие електролитна напитка, защото обезводняването е опасно нещо. А след като приключи, моментално трябва да изпие следтренировъчната напитка за да зареди гликогеновите си депа. И да си изпие дозата протеин, не по-късно от 20 минути след приключване на тренировката. Иначе всичките му усилия ще отидат на вятъра.

Този войн трябва да засади степите с царевица, ориз, брашно, ябълки, овес и т.н., защото ограничавайки се от тях той няма да има сила и енергия, ще страда от дефицит на витамини и минерали.

Да не забравяме и дозите протеин на прах, ВСАА, Л-карнитин, мултивитамини, пробиотици, пребиотици, сензор за кръвната захар и т.н.

И тъй като живее под огромен стрес, все пак ежедневно подлага живота си на значителен риск не трябва да забравя да пие и добавките си за облекчаване на стреса, смути за детокс на черния дроб и вездесъщия чай за по-добър сън, за успокоение, за добра чревна перисталтика и т.н.

А с какво всъщност се е хранил монголския войн?

„Китайците забелязаха с изненада и отвращение способността на монголския воин да оцелява с малко храна и вода за дълги периоди. Според един, цялата армия можеше да лагерува без нито едно облаче дим, тъй като не се нуждаеха от огън за готвене. В сравнение с джурченските войни, монголците са много по-здрави и по-силни. Те се хранят предимно с месо, мляко, ферментирало мляко и други млечни продукти. А се сражават срещу хора, които живеят от каша приготвена от различни зърна. Зърнената диета на селските войни отслаби костите им, развали зъбите им и ги остави слаби и податливи на болести. За разлика от тях, най-бедният монголски войник се храни предимно с протеини, което му дава здрави зъби и кости“.

– Джак Уедърфорд, Чингис хан и създаването на съвременния свят

Диетата на монголския народ е съвсем проста – „червена храна“ – месо и „бяла храна“ – млечни продукти.

Характерно е, че двете храни рядко се комбинират една с друга. Летните месеци са тези през които се яде бяла храна, тъй като тогава животните раждат и отглеждат малките си и бидейки в състояние на лактация това е идеалното време за създаване и консумация на млечни продукти.

Сирене, масло, ферментирало кобилешко и магарешко мляко, кисели млека са основата на диетата им през летните месеци. Също така поради по-високите температури през лятото са необходими по-малко калории за общото оцеляване и храната съответства на тази нужда.

Зимните месеци са посветени на „червените храни“ и тогава се консумира най-вече месо. Съхранението на месото тогава е лесно, поради екстремно ниските температури. Месото, мазнината и органите на животните доставят необходимите калории и хранителни вещества, необходими за оцеляване в екстремно суровите условия. Месото обикновено се вари, а бульонът се пие за да не се губят хранителни вещества.

Диви плодове и зеленчуци обикновено са се консумирали само по необходимост- (с тяхна помощ семейството на Чингиз е оцеляло в степта, след като татарите отравят баща му). Но нито един монгол не би се хранил с подобна храна без причина.

Самата идея за консумация на плодове и зеленчуци от фермерите е будела отвращение в монголите, наричайки ги „козя храна“. Монголският войн не възприема идеята да се храни със същата храна с която храни животните си.

Изглежда, че въпреки агресивната си природа все пак монголите са имали задълбочени познания в хранителната култура. Монголския войн се е раждал, живял и умирал в състояние на непрекъсната кетоза. И не е имал ни най-малка представа за това, че кетозата е вредна за него, че ако не яде фибри, плодове и растителен протеин няма да бъде силен, здрав и издръжлив. Че ежедневното прекаляване с животински протеин и мазнини ще го направи слаб и болен. Бих искал да видя един съвременен диетолог да се опита да обясни възгледите си за правилно хранене на тези хора.

За бога хора, събудете се!